Światowy Dzień Drzewa
Data: 19-12-2017 o godz. 23:24:47
Temat: PHP-Nuke


Wyobraźcie sobie, gdyby drzewa emitowały sygnał Wi-Fi, to wszyscy sadziliby je wszędzie, gdzie tylko by się dało i nikt nie myślałby o ich ścinaniu. Jak szkoda, że produkują tylko tlen, który jest nam niezbędny do życia.”...



Drzewa nie bez przyczyny świętują właśnie w październiku. To chyba ta pora roku, w której wzbudzają największą ekscytację. A już na pewno w najmłodszych mieszkańcach miast i wsi. Kasztany, żołędzie, jarzębina, bukiety krzyczących kolorami liści – wszystko to przyciąga nie tylko żądne zdobyczy dzieci. Ulegają i dorośli, nie wiedzieć czemu… wsadzający do kieszeni kasztany.

Tak naprawdę rodowód Święta Drzewa sięga aż 1872 roku. Wtedy to Julius Sterling Morton, ówczesny gubernator stanu Nebraska i jednocześnie sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie znawca i miłośnik przyrody, zwrócił się do rodaków z prośbą, by 10 kwietnia sadzić drzewa (w różnych krajach święto wypada o różnej porze). Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość – taka idea przyświecała twórcy Święta Drzewa. I najwyraźniej przekonała ona wielu miłośników drzew, bo święto stało się w Stanach tradycją. Od 1951 roku święto obchodzone jest we wszystkich  krajach członkowskich ONZ.

Mimo że wielu z nas deklaruje sympatię i dostrzega korzyści związane z obecnością drzew wokół nas, tak naprawdę na co dzień najczęściej drzew po prostu nie zauważamy. Tymczasem drzewa stają się coraz bardziej bezbronne wobec planów inwestycji i rozszerzenia samowoli w wycinkach.

Jak fetować drzewa dłużej niż jeden dzień?
•    Sadźmy drzewa – gdzie? Na działkach, w ogrodach i wszędzie tam, gdzie będziemy mogli o nie zadbać. Jeżeli sadzić nie możemy – podlewajmy te zaniedbane i otoczmy je potrzebną im opieką – często służby miejskie zapominają np. o podpórkach.
•    Nauczmy się je rozpoznawać i korzystajmy z ich darów – zarażajmy naszymi odkryciami. Każdy, kto przekona się, jak dobroczynny jest np. wywar z kwiatu lipowego, sam zacznie zauważać lipy wokół siebie. Poznać drzewa, umieć nazwać je po imieniu oznacza nie być na nie obojętnym!
•    Oszczędzajmy papier – piszmy dwustronnie, wykorzystujmy wielokrotnie, jeżeli zaś nie da się uniknąć zasypujących nas ulotek – wykorzystujmy je praktycznie na tysiąc sposobów!
•    Zbierajmy makulaturę! Czyńmy to z głową i strzeżmy papier przed zabrudzeniami, by mógł być naprawdę wykorzystany.
•    Papierowa torebka wcale nie jest eko! Eko jest torba wielorazowa.
•    Unikajmy produktów, których źródłem jest olej palmowy – pod uprawę palmy oleistej wycina się rocznie 2% lasów Indonezji.
•    Przyłączmy się do wydarzenia na Facebooku Jawność dla planów wycinki drzew! Potraktujmy je jak inspirację.
•    Poznajmy publikację O odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji zasobów leśnych i skorzystajmy z niej jak z bazy wiedzy.

CIEKAWOSTKI
•     Jedno drzewo w ciągu roku:
•    produkuje tlen wystarczający dla 10 osób,
•    chłodzi otoczenie jak pięć klimatyzatorów działających bez przerwy,
•    absorbuje 2900 litrów wody deszczowej,
•    filtruje 28 kg substancji zanieczyszczających powietrze.
•    Każde 100 kg papieru to średniej wielkości dwa drzewa.
•    Każda tona makulatury pozwala zaoszczędzić 1200 litrów wody w papierni.
•    Pod względem ilości, makulatura jest najważniejszym surowcem dla europejskiego przemysłu papierniczego.

Źródło: ekokalendarz.pl, powietrze.krakow.pl, slideplayer.pl, bezużyteczna.pl

W naszej szkole w ramach obchodów Światowego Dnia Drzewa odbył się konkurs plastyczno – techniczny: „Nasze najpiękniejsze drzewo”. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy przestrzennej przedstawiającej drzewo.

Wyniki konkursu:

Klasy 0 – III
I miejsce: klasa II
II miejsce: klasa I a
Nagrody za prace indywidualne otrzymali Sandra Płonka z klasy I c oraz Kacper Kalita z klasy III a.

Klasy IV – VI
I miejsce: klasa V b
II miejsce: klasa IV a
III miejsce: klasa IV b

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz piękne prace, które w listopadzie zdobiły hol naszej szkoły.

Anna Pondo
Karolina Jóźwiak







Artykuł jest z Strona Szkoly Podstawowej w Tyczynie
http://www.sp-tyczyn.szkoly.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.sp-tyczyn.szkoly.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=978